Očakávané posilnenie Levických Patriotov dostalo dnes reálne kontúry. K tímu trénera Tea Hojča sa v utorok pripojí 30-ročný rozohrávač a reprezentant Pobrežia Slonoviny Mouloukou Souleyman Diabate.
Nová posila Levíc má za sebou mimoriadne zaujímavé kariérne resumé, s profesionálnym basketbalom začínala vo francúzskom klube JDA Dijon Bourgogne. Pred sezónou 2009/2010 sa Diabate presunul do konkurenčného Chorale de Roanne Basket, kde získal skúsenosti v rámci kvalifikácie o Euroligu, ale aj v účinkovaní v Pohári Eurochallenge a Európskom pohári (Eurocup). „Pán konzistentný“, ako znie jeho prezývka si zahral vo francúzskej najvyššej súťaži aj za Sluc Nancy Basket Pro, BCM Gravelines Dunkerque Grand Littoral a SPO Rouen Basket. Práve v poslednom menovanom klube mal v sezóne 2015/2016 mal veľmi dobré čísla, ktoré mu pootvorili dvierka do Letnej ligy NBA. V drese New York Knicks odohral päť duelov s priemerom 4,8 bodu, 2,2 doskoku a 3,0 asistencie na zápas, ale miestenku v najlepšej lige sveta si napokon nevybojoval.
Predchádzajúcu sezónu začínal skúsený rozohrávač v Macedónsku, v drese KK MZT Skopje Aerodrom si zahral Adratickú ligu a Eurocup. Sezónu napokon dokončil vo francúzskom Champagne Chalons-Reims Basket, kde si zahral spolu s Mihom Vašlom. V lete však neodolal vábeniu z Číny, napokon sa upísal druholigovému celku Fu-ťien Lightning. V 22 zápasoch zbieral priemerne 25,9 bodu (60,5% za dva body, 33,1% za tri body, 75,3% trestné hody), 6,0 doskoku, 6,6 asistencie (2. v rámci ligy), 3,3 zisku (2. v rámci ligy).
Súčasťou reprezentácie Pobrežia Slonoviny je Solo Diabate s prestávkami od roku 2007. V roku 2009 vybojoval spolu s tímom na majstrovstvách Afriky (Afrobasket) striebro, zahral si tiež na majstrovstvách sveta 2010 v Turecku. Na Afrobasket hral aj v predchádzajúcom roku, v troch stretnutiach si priemerne zapísal na svoje konto 6,3 bodu, 2,3 doskoku, 2,0 asistencie a 1,7 zisku.
Teo Hojč, tréner Levíc: „Po zranení Petaniho sme začali hľadať nového rozohrávača. Chceli sme do tímu skúseného hráča, pretože hoci Šimon Krajčovič ukazuje svoj potenciál, stále je to mladý hráč a môže sa veľa naučiť po boku skúsenejšieho rozohrávača. Ďalší dôvod bol, že pred vstupom do záverečnej fázy sezóny sme potrebovali skúseného hráča do tímu. Prešli sme veľmi veľa mien hráčov na trhu a nakoniec sme sa rozhodli pre „Sola“. Výhodou bolo, že hral v minulej sezóne v jednom tíme s Mihom Vašlom, ktorý nám povedal o ňom veľa pozitívnych vecí. Nehral síce od začiatku jesene nikde, veríme ale, že sa udržiaval v kondícii, keďže čakal na vhodnú ponuku. Nepochybujeme o jeho hráčskych kvalitách ani o tom, že pomôže tímu v dôležitej rotácii na pozícii rozohrávača.“


Autor: Michal Duchovič
Foto: Fiba.basketball