Mike Bernard. Meno, ktoré pozná azda každý Levičan. Víťaz slovenskej ligy, nezameniteľný pivot z Veľkej Británie ale najmä miláčik levických tribún. Tieto všetky prívlastky by sme mohli pripísať na konto rodáka z Manchesteru, ktorý hájil dres Levičanov počas dvoch sezón (2010/2011 a 2011/2012), v ktorých sa stihol stať majstrom Slovenska, aj okúsiť českú NBL. Prinášame Vám dnes exkluzívne pre našu stránku, krátky rozhovor o jeho spomienkach na pôsobenie v Leviciach či o nezabudnuteľných levických fanúšikoch.

Mike, všimol som si, že sa v poslednom čase zapájaš do diskusii na našej stránke. Stále sleduješ basketbalové dianie v Leviciach?
Je to presne tak, ako hovoríš. Nikdy som sa neprestal zaujímať o basketbal v Leviciach. Snažím sa sledovať každý zápas. Dúfam, že Levice vyhrajú titul, aj keď to nebudú mať jednoduché. Prajem im veľa šťastia!

Po tvojom úspešnom pôsobení v žltozelenom drese si sa rozhodol vrátiť späť do Anglicka. Viacerým fanúšikom si sa tak trochu vzdialil. Čo máš nové?
V Anglicku som odohral pár sezón za Manchester Giants. Momentálne, však už nehrávam basketbal na profesionálnej úrovni. To ale neznamená, že sa mu nevenujem. Presunul som sa do trénerskej sféry. Som tréner basketbalovej akadémie na Myerscough univerzite.

Na aký moment z tvojho pôsobenie v Leviciach najradšej spomínaš?
Tých momentov je veľmi veľa. Pre mňa osobne najpamätnejší, je štvrťfinálová séria z majstrovskej sezóny proti Handlovej. Prehrávali sme v nej 2:0 na zápasy a boli sme krok od vypadnutia. Nakoniec sme priebeh série dokázali obrátiť a tým sme odštartovali našu cestu za titulom.

Máš nejaký odkaz pre našich fanúšikov?
To teda mám. Levické publikum bolo jednoznačne najlepšie, pred akým som kedy hral. Veľmi mi chýbajú. Jedného dňa by som sa rád vrátil späť na Slovensko a stretol sa s nimi.

AKO TO VTEDY BOLO?

Kalendár ukazoval koniec apríla roku 2011, keď Astrum Levice zdolali v semifinále extraligy Sp. Novú Ves 3:1 na zápasy a prvýkrát v histórii klubu postúpili do finále. V tej dobe prišla na svet v Amerike dcérka Mike Bernarda Maliyah. Klub vyšiel hráčovi v ústrety, aby v čase do prvého finálového zápasu odletel do USA navštíviť rodinu. Zdanlivo jednoduchú situáciu ale skomplikovali Bernardove víza v USA. Ťažkú finálovú sériu proti Nitre tak museli zverenci Františka Róna odštartovať bez svojej hviezdy pod košom. Levičania sa držali statočne a Mike medzitým riešil svoje problémy s úradmi v Amerike. Už-už sa zdalo, že sa to nepodarí, no krátko pred posledným zápasom prišla dobrá správa - Mike sa môže vrátiť! Síce na poslednú chvíľu, všetko sa ale podarilo. Deň pred piatym rozhodujúcim zápasom priletel Mike Bernard späť a Levičanom to pred súbojom na dovtedy prekliatej palubovke Nitry dodalo veľkú silu. Nasledujúci deň, v stredu 11.5.2011, aj vďaka ôsmym bodom Mike Bernarda, vyhrali žlto-zelení na dvadsiaty pokus v hale SPU Nitra 58:70 a stali sa Majstrami Slovenska.  

Autor: Števo Porubský, laga